5. ADIM - Yola Çık

Geldik yolun sonuna ve güzel bir başlangıca...

Alice Harikalar Diyarı kitabında güzel bir anekdot vardır.


Alice: "Hangi yoldan gideyim?" 

Tavşan: "Nereye gideceğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok."

Biz artık nereye gideceğimizi biliyoruz. Hedefimizi belirledik. Bu gerçekten büyük ve güzel bir adım. 

Hedefimizi bildiğimiz için yolumuzu belirlemek de bizim hedefe gidiş süremizi kısaltacak; yaptığımız işin hakkını vermemizi sağlayacaktır.

Size kendi üniversitemdeki durumu anlattım biliyorsunuz. Bölüme gelen arkadaşlarım zaten neden geldiklerini bilmiyorlardı; bir de bu gençlerden kendilerine bir yol çizmeleri beklenemezdi haliyle.

Sonuç olarak biz de çok değerli zamanımızı bilinmezlik içinde öylesine boş beleş geçirdik. Her boşa geçen günümün değerini şimdi çok daha iyi anlıyorum.

Eğer o zamanlar bana rehberlik eden bir arkadaşım, büyüğüm olsaydı eminim şu an çok farklı bir yerde olurdum.

Peki ne yapmalıydım? Siz şimdi ne yapabilirsiniz?

Üniversitede geçireceğiniz her yılı planlamalısınız.

Mesleğin hakkını vermek için; Dünyayı Değiştiren Liginde olmak için; bir efsane olmak için neler gerektiğini meslek araştırması yaparken belirlemiştik.

İşte bu gereken becerileri üniversite yıllarına ayırarak planlamalıyız.

Bunun için kendi mesleğimden bir örnek yol planı hazırlayacağım. Sizin üniversiteniz 2,4,5 ya da 6 yıllık olabilir. Bu yüzden planınızı kendinize göre yapmalısınız.

Bölüm: Makine Mühendisliği 

Meslekte iyi olmak için ihtiyacım olan beceriler: 
. Akıcı şekilde İngilizce okuyup yazabilmek
 . Ofis programlarına hakim olmak, özellikle de Excel kullanmayı iyi bilmek
. Modelleme ve teknik resim programlarını kullanabilmek ( Autocad, Solidworks ve Catia gibi )
. Zaman ve projeyi iyi yönetebilmek

Yol Planım

1. Sene

İngiilzce: İngilizce öğrenmek için üniversitedeki derslere düzgün katılım sağlayacağım. Aktif olarak İngilizce'yi kullanacak fırsatlar yaratacağım ( dizi,film,kitap,konuşma kulüpleri gibi ). Gerekirse kursa gideceğim. İlk yılımın sonunda İngilizce'yi en azından %80 halletmiş olacağım.

Ofis programları: Derslerde ve günlük hayatımda kullanmak üzere ofis programlarına olan aşinalığımı artıracağım.

2. Sene

İngiilzce: İngilizcemi aktif olarak kullanmaya devam edeceğim. Profesyonelleşmek için de gördüğüm dersler üzerine teknik dökümanları okuyacağım.

Ofis programları: Excel'i hakim şekilde kullanmak için gerekirse kursa gideceğim ve eğitim videolarını izleyerek kendimi geliştireceğim. Excel'i verilen proje ve ödevlerde kullanmak için fırsat yaratacağım.

Teknik Resim  ve Modelleme Programları: Teknik resim dersim 2. sene başlayacağı için teknik resim kurallarını dersle birlikte iyice öğreneceğim ve hafiften bilgisayar destekli programlara giriş yapacağım.

3. Sene

İngiilzce: Artık İngilizce'yi günlük ve teknik anlamda kullanacak seviyede olacağım. Aktif bir şekilde kullanmaya devam edeceğim.

Ofis Programları: Excel konusunda üst seviye becerileri araştıracağım. Kullanmak için pratik uygulamalar yapacağım.

Teknik Resim  ve Modelleme Programları: Bilgisayar destekli tasarım ve modelleme programlarını kullanmak için kurs alacağım, eğitim  videolarını izleyecğim. Çalışmak istediğim sektör için özellikle hangi program kullanılacak ise o konuda çalışacağım ve bu konuda uzmanlaşacağım.

Zaman ve Proje Yönetimi: Kişisel ve profesyonel anlamda zamanı yönetebilmek için kitaplar okuyacağım, araştırma yapacağım. Proje yönetimleri için " örnek vakaları ( case study ) " inceleyeceğim ve kendime bir teknik geliştireceğim. Bulabilirsem bu konuda eğitim ve kurslara gideceğim.

4. Sene

İngiilzce: İngilizce'yi okuma, konuşma ve yazma becerileri olarak en üst düzeyde biliyorum diyebilecek kadar çözmüş olacağım.

Ofis Programları: Excel ve diğer programlarına tamamen hakim olacağım.

Teknik Resim  ve Modelleme Programları:  İstediğim ve öğrenmeye ihtiyacım olan bilgisayar destekli tasarım ve modelleme programlarına tamamen hakim olacak kadar üzerinde çalışacağım.

Zaman ve Proje Yönetimi: Geliştirdiğim teknikleri kullanmak için fırsatlar yaratacağım. Yapacağım stajlarda bu becerilerimi kullanarak fark yaratmaya çalışacağım.

Bunu bir örnek olarak görerek siz de kendimize bir yol planı çizin ve her maddeyi fazlasıyla detaylandırın. Göreceksiniz ki her geçen yıl kendinizi daha güçlü ve mesleğe hakim hissedeceksiniz.

Fark yaratmak önce bilinçli farkındalık ile başlar ( 1. Adım : Gönülsüz Aş Ya Karın Ağrıtır Ya Baş ), daha sonra araştırmak ve veri toplamak ile devam eder ( 2. Adım: " İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir " ). Sonrasında ise karar vermeniz gerekir ( 3. Adım: Meslekleri Tanı. Listeni Değerlendir. Seçimini Yap ). Verdiğiniz kararın doğruluğunu görmek için raporunuzu ve özetinizi ortaya koyarsınız ( 4. Adım: RAPOR ÇIKAR ). Sonuç olarak da güçlü bir şekilde hedefe ulaşmak için bir yol planı çizer ve yola koyulursunuz ( 5. Adım: YOLA KOYUL ). 

İnşallah siz de Dünyayı Değiştiren bir kahraman olursunuz. Bizim kahramanlarımızdan birisi olursunuz.

Dünyayı Değiştirenler Liginde görüşmek üzere :)