4. ADIM - Rapor Çıkar


Günlük hayatımızda irili ufaklı kararlar alıyoruz. Karar almanın verdiği ferahlamayı ve gücü o an hissetsek de ilerleyen günlerde içimizdeki o gücü kaybedebiliyoruz.

Kararımıza olan inancımızı ve gücümüzü kaybetmemenin yollarından birisi de yazmaktır. Atalar güzel söylemiş söz uçar yazı kalır.

Biz de yazının gücünü bu bölümde RAPOR çıkararak kullanacağız.

Raporumuzda şu ana kadar kendimize dair keşfettiklerimiz ve aldığımız kararlar olacak.

Haydi boş bir sayfa alın ve yazmaya başlayalım, ben yine kendimden bir örnek vererek daha iyi anlaşılmasını sağlamak istiyorum :)

RAPOR

Tarih: 20.07.2016

Seçmeyi istediğim bölüm/meslek : Makine Mühendisliği

Mesleği tanımak için neler yaptım : Farklı sektörlerde çalışan 4 farklı kişiyle konuştum. Mesleğe dair yazıları okudum, videoları seyrettim. Kariyer.net'te makine mühendisliği ilanlarına baktım. Üniversitelerdeki ders programını inceledim.

Bu meslekte başarılı olmamı sağlayacak özelliklerim : Bir şeyler icat etme hevesim. Çözüm üretme arzum. Dünyaya sürekli bir yenilik getirme isteğim. Matematik ve fizikle aramın iyi olması.

Meslekte başarılı olmak için öğrenmem gereken şeyler : Katı modelleme programları. İngilizce başta olmak üzere çok iyi bir kaç yabancı dil becerisi. Proje yönetme becerileri.

Nerelerde çalışabilirim : Fabrikalarda, şantiyelerde, ar-ge ofislerinde ve devlet kurumlarında.

Ben nerede çalışmak istiyorum: Aselsan.

Meslekteki hedefim nedir: Çalışacağım alanda dünyada daha önce yapılmamış şeyleri yapmak. Hayatımı finanse etmek için iyi bir para kazanmak. Her geçen sene kabiliyetlerimi ve kazancımı artırmak. Çalıştığım kurumda yüksek makamlara çıkmak.

Hedefime ulaşmak için yapmam gerekenler nelerdir : Öncelikle iyi bir üniversitede bu bölümü kazanmak. Doğru yerlerde staj yapmak. Üniversite eğitimi boyunca ihtiyacım olan becerileri geliştirmek. Mutlaka yüksek lisans ile uzmanlaşmak ve iyi bir çevre sahibi olma.


Şimdi her şey daha açık ve net önümüzde duruyor. Bu raporu ailenizi ikna etmekte de kullanabiliriz. Bilinçli bir duruş sergilediğinizi gören ailemiz de verdiğimiz karara daha çok saygı duyacaktır.

Biliyorum ki bazı aileler çocuklarına istedikleri bölümü yazsınlar diye ciddi baskılar yapıyor. Kimisi ise ciddi olmasa bile alttan altta yönlendirmeler yapıyor. Bu rapor sorunu tamamen çözer demiyorum tabi ki ama şansımızı artıracağı kesin.

Eğer böyle baskı veya yönlendirme ile alakalı bir durum olmasa bile insanın elinde bir rapor olması kendine olan özgüvenini artırıyor. Unutmayın bilinçli farkındalık büyük bir zenginliktir.

Bu raporu yazdıktan sonra son bölümde de yol planımızı çizeceğiz.