3. ADIM - Meslekleri Tanı. Listeni Değerlendir. Seçimini Yap.

Ve geldik üçüncü adıma. Bu adımda 3 şey yapacağız.

Meslekleri Tanı. Listeni Değerlendir. Seçimini YapMeslekleri Tanı


Şimdi elimizde bir önceki bölümden gelen, tercih etme ihtimalimizin olduğu meslekleri kapsayan bir listemiz var. Bu listemizi olduğu gibi kabul edip hemen gerçek hayata uyarlamayacağız tabii ki. 

Daha önce de söylediğim gibi üniversite tercihi yapan gençlerimizin çok büyük bir kısmı seçtiği bölümün tam olarak ne yaptığını bilmiyor. Tercihleri değerlendirirken kafalarında olan kalıplaşmış algılar ile hareket ediyor. Zamanın da ben de aynı şekilde yaptım. Tamamen kulaktan dolma bilgilerle hareket ettim. Görüyorum ki hala aynı şekilde devam ediyor.


Haberlerde trajikomik bir örneğini görmüştük bir kaç yıl önce:


"...gazetecilik eğitimi veren “basın yayın” olarak algıladıkları bölümün aslında matbaa teknolojileri eğitimi veren Basım ve Yayın Teknolojileri Programı olduğunu ancak eğitimleri başladıktan sonra anladıklarını belirtti."

Kim bu duruma düşmek ister ki. Öyleyse sorumluluğu üzerimize almalıyız. Geleceğimizi biz belirleyecek isek seçeceğimiz bölümün, mesleğin detaylarını öğrenmek de bizim sorumluluğumuzda olduğunu unutmamamız lazım.


Peki o zaman meslekleri tanımak için ne yapmalıyız?

Mesleği ince detaylarına kadar tanımamız lazım. Bu meslek sahipleri neler yapar, nerelerde çalışır, mesleğin gerektirdiği şeyler nelerdir (seyahat, gece nöbeti gibi ), mesleğin hayata kattığı anlam nedir? Bunların hepsini irdelememiz gerekiyor.

Genel bir bilgilendirme için internette bulunan klasik meslek tanıtımlarını okumak başlangıç işimize yarayabilir. Ama bizim gerçekçi hedefleri yakalamamız için iş ve eğitim dünyasının içine girmemiz gerektiğini bilmemiz lazım.

Bunun için bir kaç yol tavsiye edeceğim.

1) Tercih etmeyi düşündüğünüz mesleği hali hazırda icra eden " en az 3 kişi " ile mutlaka birebir görüşün. Bu kişiler içinde işinde mutsuz olanlar da olabilir çok mutlu olanlar da. Onlara her şeyi sorun. Neler yaptıklarını, neden mutlu olduklarını, neden mutsuz olduklarını, mesleğin felsefesini, gerektirdiklerini, her şeyi...

Kişi sayısını ne kadar çok olursa gerçeğe ulaşma ihtimaliniz o kadar artar. Görüştüğünüz kişiler arasında dengeyi kurmaya çalışın. Konuştuğunuz herkes mutsuz ise ister istemez meslekten soğutabilirler. Siz bunun farkında olarak görüşün.

2) İlginizi, becerilerinizi ve hayat felsefenizi değerlendirdiğiniz zaman ortaya bazı ihtimaller çıkmış olabilir. Örneğin mekatronik ve elektronik mühendisliği arasında kalmak gibi. Her ikisine de gitme ihtimaliniz sizi düşündürecektir.

Bu karışıklığı çözmek için öncelikle ders programlarına ve içeriklerine bakmanızı tavsiye ederim. Göreceğiniz derslerin hayal ettiğiniz gibi olup olmadığına dair hemen bir fikir verecektir.

Bununla birlikte resmi bir dil ile üniversitedeki öğretim üyelerine detaylı sorular sormak tercih edebileceğiniz bir yol olabilir. Alanında saygın hocalarımızın size vereceği ufak bir cevap veya yapacağı kısa bir mentörlük yolunuzu tamamen değiştirebilir. Hocalarımız ile irtibata geçmeyi ısrarla deneyin.

3) Kariyer sitelerine bakın. Kariyer.net, Eleman.net gibi web sayfalarındaki ilanlarda hangi mesleklerden neler beklendiğini, o meslek mensuplarının genel olarak ne tarz şirketlerde çalıştığını görebilirsiniz.


4) Hayalinizdeki işi araştırmak için bir çok yol olabilir. Ben sadece bir kaç kolay yolu sizinle paylaştım. Siz her yolu deneyin, sorun soruşturun. Asla çekinmeyin. Vereceğiniz kararın ağırlığının farkında olun. Unutmayın ne kadar çok çaba harcarsanız zihniniz o kadar netleşir.Tahmin ediyorum ki bir çok bilgi edineceksiniz. Bunları yazıya dökmekte acele etmeyin, iyice analiz edin ve bir özet çıkartın. Bu özeti en temel şekilde listenizdeki mesleğin karşısına not edin ve sıra listemizi değerlendirmeye gelsin.

Listeni DeğerlendirMeslekleri de tanıdığımıza göre bir sonraki adıma geçebiliriz. Bu adımda tercih listemizdeki meslekleri değerlendirme diyagramına göre test edeceğiz.

Bir evet-hayır diyagramı şeklinde, mümkün olduğu kadar sade hazırlamaya gayret ettim.

Resmi büyük görmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Her bir meslek için bu diyagramı kullanın.


Seçimini  Yap

Tebrikler :) 

En başından beri bu noktaya kadar bir çok gerçekçi değerlendirmeyi yapmış olduk ve artık tercih yapan bir çok kişiye kıyasla neyi neden seçeceğinizi biliyorsunuz. 

Bu ne kadar büyük bir şans değil mi? Artık bilinçli bir farkındalık ile kendi yolunuzu çizmeye adım atıyorsunuz. Dünyayı değiştirmeye çok daha yakınsınız. Bunun bilinciyle mutlu olun :)

Seçeceğiniz bölüme karar verdikten sonra hangi üniversitede veya hangi şehirde okumak isteyeceğinize dair yeni bir araştırma yapmanız gerekiyor. O işin detaylarını bu blogda anlatmayacağım ama siz artık nasıl karar vermeniz gerektiğini biliyorsunuz. 

Bu adımdan sonra geriye 2 adım kalıyor. Neden bu yolu seçtiğimize dair rapor çıkaracağız ve bir yol planı çizeceğiz. 

Önce rapor ile başlayalım.

Bir sonraki bölüme buyrun :)