2. ADIM - " İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir "

İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir, sen kendini bilmez isen, bu nice okumaktır. - Yunus Emre


Üniversite tercihi yapacak genç kardeşlerimiz için karar vermenin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Bir önceki bölümde neden doğru mesleği yapmalıyız üzerine biraz konuştuk.


Peki doğru mesleği seçme işini nasıl yapacağız? Doğru meslek nedir? Çok para kazandığımız bir iş mi, öyle olmadığını biliyoruz artık hepimiz değil mi? 

Mesele doğru mesleği seçmeye gelince işler giderek derinleşiyor tabii ki.Ben doğru mesleği 3 temel adımda değerlendiriyorum.


1) Sevdiğim ve yapabildiğim bir iş olmalı

2) Bu işten geçimimi sağlayabilecek kadar para kazanmalıyım

3) Bu iş bana anlam ifade etmeli
Doğru mesleği tercih etmek için ilk olarak yeteneklerimizi ve ilgilerimizi belirlemek veya ortaya çıkarmak çok önemlidir. 
Bunu yapmanın da temel olarak iki yolu vardır: Ya kendi kendi kendimize rehberlik edeceğiz ya da profesyonel bir yardım alacağız.

Bu yollardan hangilerini seçersek seçelim bu bölümdeki amacımız bize uygun ve tercih etme ihtimalimiz olan meslekleri listelemektir.


Profesyonel Yollar


Okulların PDR Servisi

Biliyorsunuz ki liselerimizde artık PDR mezunu Rehberlik uzmanlarımız/öğretmenlerimiz bulunmaktadır. Bunu ülkemiz adına büyük bir şans olarak görüyorum. Mesleki rehberlik adına da bu hocalarımızdan faydalanmak ilk hareket olmalı.

Rehberlik öğretmenlerimiz " Mesleki Eğilim Belirleme Envanteri "  veya " İlgi Alanları Envanteri " gibi uygulamaları yapacak ve değerlendirecek bilgi ve birikime sahiplerdir. Bu envanterleri uygulamak ve sonucunu beraber yorumlamak için rehberlik servisine uğramanız deneyebileceğiniz ücretsiz ve en kolay yoldur.


Mesleki Rehberlik Hizmeti Veren Kişi ve Kurumlar

Ülkemizde ücretli olarak mesleki rehberlik anlamında özel bir kaç girişim olduğunu biliyorum.

Profesyonel olduğunu gördüğüm 2 tanesini sizinle paylaşmak istiyorum. Başka ekipler de olabilir, araştırmanızı tavsiye ederim.

" insparkus " MESLEK SEÇİM SİSTEMİ© adı altında bir hizmet veriyorlar ve oyunlaştırılarak hazırlanan adımlarla sizi doğru mesleğe yönlendiriyor. 
" İnsana Yatırım " ekibi de Liseli, Üniversiteli, İş Arayan veya Profesyonel insanları kariyer hedeflerine ulaştırmak için profesyonel yardım eden bir kuruluş olduğunu ifade ediyor.Kişisel YollarOnline Envanter Uygulamaları

Rehberlik servisinde bazı envanterleri uygulayabileceğinizi söylemiştim; şayet okulunuzda bu servis yoksa veya uğrama şansınız yoksa İnternetin nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Bir çok farklı sayfada benzeri envanterleri bulabilirsiniz.

Bunlardan bir tanesi örnek olarak şu siteyi verebiliriz : http://fatihrehberlik.com/testler/meslekiegilim.aspx 

Devletimiz de " Mesleki Rehberlik " meselesinin ciddiyetine vardığından olsa gerek bir proje başlattı. 


Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi

Bu web sayfasında sizi yönlendirecek sorular ve yönergeler bulacaksınız. Envanterler ve mesleki bilgilendirmeler mevcuttur.
Bu alternatiflerin haricinde tabii ki asıl olarak sizin için hazırladığım bir kaç soruyu aşağıda bulabilirsiniz. Bu sorular zihninizde bir ışık çakmasına sebep olabilir; ki ben de onu istiyorum zaten :)İŞTE O SORULAR :)


Sorulara verdiğiniz cevapları lütfen bir yere yazarak ilerleyin. 

Cevap veremediğiniz sorular olursa hiç dert etmeyin, boş bırakıp devam edin.

Bununla birlikte birbirine benzer sorular olduğunu fark edebilirsiniz; buradaki amaç herkesi bir noktadan yakalayabilecek sorular hazırlamak istememden kaynaklanmıştır.


Gönlünüze göre rahat rahat cevaplandırın. Cevapları verirken çocukluğunuza kadar inmekte özgürsünüz. Ciddi bir kaygı gütmeden, içinizdeki çocuk ile cevap vermek sizi sonuca yaklaştıracaktır. 


1) Sizi bu hayatta en çok heyecanlandıran, en çok mutlu eden uğraş nedir?2) Ne yaptığınız zaman kendinizi ' terapi görmüş gibi ' hissediyorsunuz; ruhunuz ferahlıyor?3) Okulda en çok sevdiğiniz dersler nelerdir?4) Ben bu işte " cidden iyiyim " dediğiniz bir konu var mı?5) İş konusunda örnek aldığınız birisi var mı? Size kim ilham veriyor? Neden?6) En son bir şeyin üzerine ne zaman delicesine çalıştınız? Konu neydi ve neden bu kadar çok üstüne düştünüz?7) Ne yaparken saatin sular seller gibi akıp gittiğini fark ediyorsunuz?8) Ne iş yaparsanız yapın sabit 5 bin lira kazanacağınız bir dünya hayal edin. Bu dünyada hangi işi yapardınız?9) Başarılı olacağınız garanti olsaydı ne iş yapardınız?10) Hangi konular üzerine konuşmayı ve tartışmayı seversiniz?11) Dünya'da veya Türkiye'de yanlış gittiğini düşündüğünüz şeyler var mı? Bunları değiştirmeyi hiç hayal ettiniz mi?12) İnsanlara hangi konularda yardım etmeyi seversiniz?13) En çok hangi konu hakkında kitaplar okursunuz? Hangi konular üzerine internette araştırma yaparsınız?14) Aklınızda, en son ne zaman üzerine düşünmeden duramadığınız bir fikir vardı? O fikir ne üzerineydi?15) Para kazanma amacı olmadan, gönüllü olarak yaptığınız bir iş var mı?16) Dünyada neyi başarmış bir insan olarak anılmak istersiniz ?17) Hayatınızda yapmadan duramadığınız bir şey var mıdır?(spor, müzik, belirli bir konu hakkında yazmak veya okumak gibi )18) Arkadaşlarınız ve aileniz sizin hangi konuda başarılı olduğunuzu söylerler?19)  İnsanlara yardımcı olmak için bir kitap yazacak olsaydınız, ne üzerine olurdu?20) İlerleyen yıllarda özel bir konuda uzmanlaşarak üniversitede eğitim verecek olsaydınız ne üzerine ders vermek isterdiniz ?21) Hangi becerilere sahip olduğunuzu düşünüyorsunuz? 22) Neyi yapmaktan hiç hoşlanmazsınız?23) Korku ya da tiksintileriniz var mıdır? Varsa neler ( kan görmek, yaraya bakmak, yükseklik korkusu gibi) Sorulara cevap verdikten şöyle güzelce bir geriye yaslanın ve cevaplarınızı okuyun.

Bazı soruların cevabında aslında direkt yapabileceğiniz meslekleri dahi bulabilirsiniz. Bazıları ise birer ipucu verecektir.

Cevaplarınızı arkadaşlarınıza ve ailenize de okutabilirsiniz, onların da fikirlerini almak işleri kolaylaştıracaktır.

Şu zamana kadar yaptığınız bütün güzel işleri, elde ettiğiniz başarıları da düşünün. Becerilerinizi düşünün, en basit olanları dahi bir kenara not edin  ve kendinizi değerlendirin.

" Bu cevapları veren birisi hangi mesleği yapmalıdır? " bunu düşünün. Bütün cevaplarınızı, yaptığınız iyi şeyleri ve becerilerinizi bir araya getirin. Bu yazdıklarınız size bir tablo çizecektir muhakkak.

Bütün yargıları bir kenara bırakın ve elinizdeki tablo ile yapılabilecek meslekleri listeleyin. 

Gerek profesyonel yollarla gerek kişisel yollarla kendimize bir " bize uygun ve tercih etme ihtimali olan meslekler listesi " belirlemiş olduk. 

Bu listeyi doğru şekilde test etmek bizi en doğru sonuca götürecektir.


Meslekleri sıraladıktan sonra sıra geldi tabii ki bunları değerlendirmeye. O da bir sonraki bölümde :)

3. Adım: Meslekleri Tanı. Listeni Değerlendir. Seçimini Yap